Китайські вчені розробили ШІ, який повністю замінює прокурора в кримінальних процесах

Дослідники Китайської академії наук на замовлення прокуратури Шанхая створили "першу в світі" систему штучного інтелекту, яка здатна вивчати кримінальну справу замість прокурора-людини та самостійно формує звинувачення на природній мові, розповідають The Korean Times і South China Morning Post

Прокуратура в Китаї з 2016 року активно використовує технології на базі ШІ для підвищення ефективності та продуктивності праці шляхом автоматизації рутинних процесів та завдань. Зараз багато китайських прокурорів використовують ПЗ, відоме як System 206. Інструмент оцінює переконливість доказів провини, умови правомірності затримання та ступінь небезпеки потенційного злочинця для суспільства, дає рекомендації щодо обрання запобіжного заходу. Важливо відзначити, що остаточне рішення приймає відповідальний за конкретну справу співробітник прокуратури з урахуванням попереднього аналізу, виконаного ШІ.

Нова і поки безіменна розробка — повністю автономна. Тобто, на відміну від нинішньої System 206, нова програма може розбиратися в той чи іншому процесі повністю без участі людини. До того ж вона невимоглива до апаратних засобів та здатна працювати на звичайному настільному ПК.

Розробники запевняють, що робот-обвинувач приймає правильні рішення в 97% випадків на підставі матеріалів справи, аналізуючи їх приблизно по тисячі параметрів. Залучена для роботи нейромережа в процесі власного навчання юридичному ремеслу вивчила 17 тис.справ, що розглядалися з 2015 по 2020 рік.

На поточному етапі розвитку програма працює з вісьмома найбільш поширеними в Шанхаї типами злочинів. Це шахрайство з кредитними картками, гемблінг, небезпечне водіння, умисне нанесення травм, злодійство, шахрайство, перешкоджання виконанню службових обов'язків, а також "розпалювання сварок та провокування неприємностей" (розпливчасте звинувачення, часто використовується владою для придушення інакомислення).

У перспективі розробники розраховують поліпшити ПО — розширити список звинувачень, з якими може працювати система, та реалізувати можливість пред'являти більше одного звинувачення підозрюваному. За задумом, програма візьме на себе частину рутинної роботи, а співробітники прокуратури зможуть займатися більш серйозними справами. Але терміни запуску поліпшеної версії поки невідомі.

Прокурор Гуанчжоу, який побажав зберегти анонімність, розкритикував ідею використання штучного інтелекту для пред'явлень звинувачень. За його словами, ймовірність помилки занадто висока та незрозуміло, хто повинен нести відповідальність в кожному конкретному випадку — прокурор або розробник ПЗ. Друга претензія полягає в тому, що штучний інтелект при прийнятті рішення виходить суто з прецедентів і в принципі не здатний адаптуватися під мінливі соціальні умови.

 

Коментувати

Графічна CAPTCHA
Введіть символи з малюнку.